Uwalniam z mojego ciała poczucie bycia wykorzystywanym. Niesione latami doświadczenia wykorzystywania, niewyrażone i tłumione, zaczynają coraz głośniej dawać o sobie znać, coraz bardziej dokuczają.
Jak to działa?
Często słyszymy, gdy ktoś mówi: „Tyle dałem tej osobie, a w zamian otrzymałem tylko brak wdzięczności.” Patrząc na to z perspektywy ustawień systemowych według „porządków miłości w rodzinie,” widać brak równowagi w „dawaniu i otrzymywaniu.” Dajemy za dużo, a inni wykorzystują naszą dobroć.
Czy potrafimy przyjmować?
Czy potrafimy dawać sobie?
Czy stawiamy drugiego człowieka przed sobą?
Wykorzystywacz pojawia się w naszym życiu, aby pokazać nam brak równowagi. Gdy spojrzymy na nasz Ród, możemy dostrzec powtarzające się schematy. To, co nie zostało uzdrowione, jest zapisane w ciele i niesione przez pokolenia.
Ustawienia Berta Hellingera mówią o prawie wyrównania.
Co to oznacza w praktyce?
Spójrz, czy twoi przodkowie zrobili porządek z tym tematem. Jeśli nie, to prawdopodobnie ty teraz musisz to uporządkować. Może to sięgać jeszcze dalej, może nawet twoje dziecko zostało wykorzystane, a ty dostrzegasz powtarzające się dynamiki.
Czy jesteś „chodzącym bankomatem” dla rodziny?
Czy widzą cię tylko wtedy, gdy czegoś potrzebują?
Może przychodzą do ciebie tylko wtedy, gdy grunt pali im się pod nogami?
Wykorzystywanie finansowe również jest częścią tego schematu, przenoszonego z pokolenia na pokolenie.
Kiedy przestajemy „dawać,” możemy odczuwać, że nie jesteśmy już potrzebni. Warto zastanowić się, kto został wykluczony z systemu, kto jest pomijany?
Może ktoś został finansowo wykorzystany i teraz nie jest już potrzebny. Aby to uwolnić, należy stanąć w prawdzie.
Wykorzystywanie może mieć różne formy, w tym nadużycia emocjonalne. Ktoś może wykorzystywać twoje dobre serce, manipulować tobą.
Dlaczego to robi?
Bo przy tobie czuje się mały i zazdrości ci tego, co masz. Osoba, która wielokrotnie zaufała, czuje się bezradna wobec osoby manipulującej i zaczyna myśleć, że coś z nią jest nie tak, skoro pozwala sobą manipulować.
Kiedy spojrzymy głębiej na manipulatora, zobaczymy dziecko, które wybrało ten schemat obronny, aby przetrwać w życiu. Nie umie inaczej, bo nikt nie nauczył go zasad moralnych, jak np. „Nie czyń drugiemu, co tobie niemiłe.” Prawo wyrównania, reguła wymiany – jeśli nie ma równowagi w dawaniu i braniu, system zostaje zaburzony. Jeśli coś otrzymałem, powinienem to zrekompensować drugiej osobie. Kiedy ktoś wykorzystuje innych, staje w miejscu i nie może się rozwijać, bo wyrównanie musi przyjść.
Dla osoby, która daje za dużo – warto się zatrzymać i popatrzeć na siebie, by napełnić siebie w dawaniu, bo to było dla ciebie. Dla osoby, która wykorzystuje i manipuluje – warto się zatrzymać, spojrzeć na swoje mechanizmy obronne, wrócić do podstaw i uzdrowić to, co trzeba uzdrowić. Nie ma drogi na skróty – ktoś będzie musiał wyrównać.
Nauka o dawaniu i równowadze: Co mówią badania?
Badania naukowe potwierdzają, że równowaga w dawaniu i braniu jest kluczowa dla zdrowia emocjonalnego oraz relacji międzyludzkich. Według teorii wymiany społecznej, ludzie wchodzą w interakcje, oczekując korzyści proporcjonalnych do tego, co dają. Gdy równowaga zostaje zaburzona, powstaje napięcie, które wpływa negatywnie na relacje i samopoczucie jednostki.
Czy zastanawiałeś się, dlaczego dajemy tak dużo?
Często robimy to, chcąc zyskać akceptację lub zaspokoić poczucie własnej wartości. Ale co się dzieje, gdy nie dostajemy tego, czego oczekiwaliśmy w zamian? Zaczynamy czuć się wykorzystani, co prowadzi do frustracji i utraty równowagi wewnętrznej. Prawo wyrównania, o którym mówi Hellinger, znajduje swoje potwierdzenie w psychologii – brak równowagi między dawaniem a otrzymywaniem może prowadzić do wypalenia emocjonalnego.
Jak więc przywrócić równowagę?
Po pierwsze, warto zastanowić się nad swoimi granicami – czy potrafisz je stawiać? Po drugie, kluczowe jest nauczenie się, jak świadomie przyjmować – nie tylko od innych, ale także od siebie. Warto także zadać sobie pytanie: „Czy potrafię dawać bez oczekiwania czegoś w zamian?”
Osoby, które zbyt wiele dają, często mają trudności z przyjmowaniem. Taka dynamika prowadzi do wyczerpania i poczucia niedocenienia.
Zatrzymaj się, by zadbać o siebie i odzyskać wewnętrzną równowagę. Dbaj o swoje zasoby, bo tylko wtedy będziesz mógł dzielić się nimi w sposób zdrowy i zrównoważony.
Kliknij w ten link, tutaj znajdziesz więcej inspiracji-
Wewnątrz na Zewnątrz